Využití knihy
8. listopadu 2017
Příprava:
- Při výběru vhodné knihy bereme v úvahu:
- dobře strukturovaný děj s výraznou pointou (dívky s RTT mají rády příběhy);
- zajímavé obrázky, ilustrace, případně i piktogramy, komiksy;
- knihy s hmatovými podněty, zvuky, nahrávkami, případně i jednoduché elektronické knihy vytvořené dívce „na míru“ na iPadu;
- konkrétní zájmy dívky (např. jídlo – kuchařka – postup přípravy – poté uvaříme).
- Prostor a poloha dle konkrétních potřeb dívky – klidné prostředí, optimální osvětlení, vhodná poloha knihy (sklopná deska, čtecí stojánek, protiskluzová podložka, případně i zrcadlo – viz téma Zrcadlo). Polohovací pomůcky umožňují dívce knihu pohodlně sledovat, u ležících je variantou poloha na břiše na polohovacím klínu.
- Pozitivní atmosféra, dostatek času a trpělivý přístup J.
Zaměření aktivity:
- Rozšiřování aktivní a pasivní slovní zásoby.
- Rozvoj komunikačních schopností.
- Rozvoj předčtecích a čtecích dovedností.
- Práce s rytmem, dějem, příběhem, se sociálními situacemi.
- Udržení pozornosti, soustředění, paměť.
- Posílení vazby mezi dívkou a rodičem, pedagogem apod.
Popis aktivity:
- Dívku vhodně napolohujeme a dle možností jí dáme vybrat, kterou knihu si chce číst nebo prohlížet (obrázkem, fotkou, komunikátorem Big Mac, s pomocí hodin apod.).
- Knihu společně čteme, ukazujeme si v ní obrázky nebo piktogramy, výrazně frázujeme, pracujeme s barvou hlasu a rytmem, aby čtení dívku zaujalo.
- Ke čtení příběhu bez obrázků si můžeme předem připravit obrázky nebo piktogramy, které se vztahují k ději a postupně je řadit před dívku. Obrázky můžeme doplnit textem (jednotlivými slovy), a rozvíjet tak globální čtení.
- Další variantou způsobu čtení příběhu je využít komunikátor (Big Mac, Step by Step, Tobii PCEye Go) a pracovat stejným způsobem jako při rozfázovaném zpívání písničky (viz samostatně zpracované téma Hrajeme si s písničkou).
- Osvědčené je spojit práci s knihou s vařením, které je u dívek s RTT velmi oblíbené J.